Domov pro seniory v Perninku, p.o.
úvodní strana ›› Časopis - Náš domov

Září 2018

Vlo?eno: 03. říjen 2018 v 13:21

Uskutečněné akce za měsíc září 2018 a plánované akce na měsíc říjen 2018

 

Roztančené léto v Ostrově

Ve čtvrtek 6.9.2018 si naši klienti nenechali ujít akci "Roztančené léto", která se konala na Mírovém náměstí v Ostrově. Na akci přijely zahraniční folklorní soubory z Indie, Kypru a Rumunska. Vystoupení se klientům líbilo, nejvíce obdivovali pestrobarevné národní kroje, ve kterých sbory tancovaly a zpívaly. A jako sladkou tečku nakonec jsme si dopřáli výbornou zmrzlinu.

Pro klienty, kteří měli zájem, se v našem Domově uskutečnila dne 11.9.2018 Mše svatá. Mše, které předsedá pan farář Hric z nedalekého Ostrova, se koná pravidelně jednou za měsíc.

Dne 12.9.2018 nás navštívila paní kadeřnice L. Kotová, která klientům zprostředkovala služby dle jejich potřeb. Klienti jsou vždy spokojeni a těší se na další návštěvu.

V úterý 18.9.2018 se konalo taneční odpoledne pořádané od důvěrníků a členů SPCCH v Horní Blatné v hotelu Modrá Hvězda. Tyto aktivity - posezení a tanec jsou určené nejen seniorům, ale i širší veřejnosti. Klienti si zazpívali, zatančili a také se dočkali oblíbené tomboly, která byla plná hodnotných dárků.

Pro klienty, kteří měli zájem se na 20.9.2018 naplánoval filmový den. Na přání klientů se promítal film Město andělů. Klienti si film vychutnali a zavzpomínali na časy, kdy navštěvovali kino. Jako další film na přání si klienti zvolili - Dobrý voják Švejk.

 

Září v Domově pro seniory v Perninku, p.o., bylo letos pro jeho obyvatele obzvláště pestré. Zaměstnanci domova pro ně ve spolupráci s hasiči z Potůček a nadšenci do starých aut a motorek přichystali dvě velmi povedené akce.

Hasiči v akci

V pátek 14.9.2018 se ve 14:00 obcí Pernink rozléhalo houkání sirén dobrovolných hasičů JHSD z Potůček. Klienti domova a děti ze ZŠ Pernink, se kterou náš domov dlouhodobě spolupracuje, tak měli jedinečnou příležitost sledovat postup při hašení požáru přilehlého lesa a záchraně člověka po pádu ze srázu. Této akce proběhla přímo v areálu domova a zúčastnilo se jí 6 hasičů, kteří přijeli v těchto vozech: TATRA 815 se speciální hasičskou cisternovou stříkačkou, TOYOTA Hilux - rychlý zásahovým vůz a VEA-LUX s lůžkem pro ošetření osob, které zároveň slouží jako velitelské auto. Hasiči předvedli hašení uměle vytvořeného ohně, který rozdělali pomocí dýmovnice a opodál zachraňovali člověka (figuranta), který předváděl pád ze srázu a otevřenou zlomeninu stehenní kosti. Hasiči předvedli záchranu s nosítky a fixační pomůckou. Figuranta zajistili na nosítku tak, aby při transportu z nosítek nespadnul. Ukázkové ošetření proběhlo ihned na místě události. Oba tyto úkony zvládli hasiči v krátkém čase, velmi profesionálně a jako sehraný tým.

Hasiči mimo jiné předvedli i svou výstroj, např. helmu, boty, kyslíkovou masku a dýchací přístroj. Na ukázku měli připraveny defibrilátor, fixační pomůcky pro znehybnění páteře a nohou, evakuační nosítka a také speciální vyprošťovací kleště, kterými pro ukázku přestřihli starou trubku. Klienti domova a děti ze školy si měly možnost vše vyzkoušet a prohlédnout zblízka za přítomnosti velitele R. Týře a jeho odborného výkladu.

Na závěr celé akce se na grilu začaly opékat buřty, které patří jak k podzimu, tak k podobným akcím, které v domově pořádáme. Občerstvení v podobě piva, limonády, buřtíků a teplého čaje se všem líbilo. I přes nepříznivé a chladnější počasí se akce velmi povedla. Klientům, kteří se nemohli akce zúčastnit, byly buřty podávány v domově. Pro tyto klienty byly také nafoceny fotky a natočeno video, na které se mohli podívat v aktivizační dílně, aby viděli, jak akce probíhala. Chtěli bychom poděkovat dětem ZŠ Pernink za veselé zpestření dne a hlavně hasičům JHSD Potůček za vynikající ukázku jejich práce.

Setkání s veterány

Poslední sobotu v září se v domově konala další velká, a organizačně náročná, akce "Setkání s veterány'', kterou naplánoval pro naše klienty pan Richard Janča společně se svými kamarády, kteří jsou majiteli historických automobilů a motocyklů z 30. - 60. let. Na akci dorazilo 18 aut - veteránů a dvě historické motorky. K vidění byly automobily Chrysler 58, Citroen, Ford, Praga, Fiat, Lada, Warburg, Mercedes, Triumf Royal, Škoda 440 a další značky.

Klienti domova a jejich blízcí, kteří se na akci dostavili také v hojném počtu, obdivovali krásu nejenom automobilů a motocyklů, ale také dobové kostýmy, které na sobě měli řidiči. Také personál domova se na akci připravil v dobových kostýmech a celá akce byla doprovázena hudbou ze 30. let.

Majitelé těchto krásných historických strojů se postupně všichni představili a vyprávěli o svých veteránech a o tom, jak a kde si je pořídili. Následně nabídli našim klientům i personálu posezení v automobilech, ve kterých byla cítit vůně historie. Na každém automobilu bylo co k vidění: dřevěná kola, velký volant, nízko položená sedadla, klaksony, palubní a přístrojová deska. Láska k veteránům byla patrná hned na první pohled.

K této příležitosti klienti upekli sladké pohoštění ke kávě a čaji, aby všechny návštěvníky této odpolední akce pohostili.

Tímto bychom rádi poděkovali za skvělou sobotu s přehlídkou historických veteránů všem majitelům, kteří byli ochotni se setkat s našim klienty. Akce se velice vydařila a počasí nám přálo. Všichni klienti a personál byli nadšení z celé akce. 

 

Za DpS v Perninku J.Uhlíková a A.Hlušek

 

Plánované akce na měsíc říjen 2018

Mše svatá

Film na přání – Dobrý voják Švejk

Pedikérka v DpS

Solná jeskyně

Cukrárna Ostrov

Kadeřnice v DpS

 

 

 

 

 

 

 

Domov pro seniory v Perninku, p.o.

Nádražní 268
362 36 Pernink

Ředitel Domova
Tel.: 777 112 785
Email: reditel@domov-pernink.cz
Sociální pracovnice                                                  (všední dny od 8 do 16 hod.)
Tel.: 736 650 067
Email: socialni@domov-pernink.cz
Pečovatelky 24 hod.               Pernink - 702 210 206                      Nejdek736 650 069, 733 595 768
Zdravotní sestry:                    Pernink - 733 595 765                        Nejdek - 722 984 004
Při telefonování ze zahraničí -předvolba pro ČR : +420
› všechny kontakty

Náš domov - aktuální vydání


Vloženo: 05.05. 2021 v 09:21 Náš domov - aktuální vydání
› více
› život v domově
Domov pro seniory v Perninku, p.o.
© 2014 Copyright Domov pro seniory v Perninku, p.o. - Tvorba stránek Petr Peti